Banát ANO či NE?

 
Navštívili jste některou z českých vesnic v rumunském Banátu? Pětice vesnic Sv.Helena, Rovensko, Bígr, Gerník, Eibenthal jsou zajímavým místem v zahraničí, kde je velmi výrazná česká stopa. Češi, kteří se sem přestěhovali ve vzdálené minulosti, zde stále žijí ve svých domech, hospodaří stejně jako před sto lety, jsou vlídní k českým návštěvám a vítají jakoukoliv pomoc, aby zachránili své vesnice.
 
Nebo jsou vesnice turistický skanzen, kam se pořádají z Česka zájezdy autobusem, abyste si zakoupili předražené domácí výrobky. Místa, která turismus zkazil, kde si sousedi závidí přínos z turistiky. Kde je pravda?¨
 
Banát jsem poprvé navštívil cca pře třemi lety s partou kamarádů.Původní reportáž zde: https://www.michalovycesty.cz/blog/rumunsko-2016/ . Zdrželi jsme se tři dny a navštívili Sv.Helenu, Gerník a Eibenthal. Za stovku koupili PETlahev domácího medu, pokecali a popili jsme s místními u harmoniky, prošli vesnice a jeli dál. S pocitem, že jsme vítaní, s pocitem, že jsme pomohli svojí skromnou finanční útratou a dárky semínek zeleniny a plzeňského piva.
 
Letos jsem chtěl rodině ukázat banátské vesnice cestou k moři. Zajeli jsme nejprve do Rovenska. Skoro všichni byli patrně na poli, zastihli jsme jen jednoho místního, kterého schválně nechci jmenovat. Není starousedlík, přistěhoval se sem později. Popisoval nám těžký život vesnice. Překvapily nás nemile dvě věci. Jednak problémy s odpady vesnice. Odvoz odpadu zde nefunguje a prý když je plný kontejner, "vyveze ho Franta do lesa". Že by si místní sami ničili jedinečné prostředí? Pravdou je, že bordelu kolem cest je hodně. V celém Rumunsku. Ale asi by Rumun nejel deset kilometrů lesem vyhodit starou lednici, když ji ostatní vyhodí klidně u hlavní silnice. A turisté a cestovatelé lednice nikam do jiné země nevozí. Druhou věcí, kterou onen muž zmiňoval, bylo zhoršení vztahů mezi místními. Dříve, než se zde za posledních 20 let rozvinul turismus, spolu lidé vycházet museli. Potřebovali si pomoci na poli i kolem domu. Mohli se v hospodě pohádat, ale druhý den bylo třeba makat. Nyní přibylo traktorů, ubylo spolupráce. Dnes ten, kdo má příjem z ubytování turistů je terčem závisti těch, kdo nikoho neubytovávají. Sklenice medu zde již stojí víc, než platím v Česku od včelaře. Jedna paní ve Sv.Heleně zmiňovala, že když potřebuje med, zajede si do města do marketu. Takže se zřejmě vzájemně nepodporují.
 
Jen místní vědí, jaká je pravda. Ale často to tak je. Dokud někam turisté nejezdí, je to tam chudé, ale v pohodě. Když jezdit začnou a vytáhnou své peníze, vše se změní. Naruší se kolorit, vztahy, prostředí, přibude ubytovacích kapacit, míst se suvenýry a hospod. Ale tam pak přestanou jezdit cestovatelé, později i turisté a zůstane jen narušené místo. Co má větší cenu?